Održana ekološko-turistička radionica

U hotelu Terme na Ilidži  31. januara i 1. februara 2018. godine, u okviru projekta “Čista rijeka Bosna” finansiranog od strane Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, održana je ekološko-turistička radionica pod nazivom “Turizam i značaj ekološki uređenih turističkih destinacija i tranzitnih saobraćajnica uz obalu rijeke Bosne”. Organizator i implementator projekta je ROTOR-Organizacija za razvoj turizma regije, a realizacija projekta traje do kraja 2018. godine. Fokus radionice je bio na pripremi za Eko kampanju i akcije čišćenja koje će se realizovati u proljeće ove godine, prezentaciji o zaštiti voda, potencijalnim štetnim uticajem divljih deponija na kvalitet vode, te značaju ekološki uređenih turističkih destinacija i pripadajućih saobraćajnica sa aspekta turizma. U radu radinice učestvovali su predstavnici gradova i opština u dolini rijeke Bosne.
Projekat “Čista Rijeka Bosna” bazira se na identifikaciji i uklanjanju manjih nelegalnih odlagališta čvrstog otpada u gradovima koji se nalaze uz rijeku Bosnu i uz glavnu putnu saobraćajnicu, te na animiranju stanovništva da doprinese poboljšanju stanja životne sredine u slivu rijeke.Glavni partner na projektu je Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, a ostali partneri su gradovi opštine: Ilidža, Centar Sarajevo, Ilijaš, Visoko, Kakanj, Zenica, Žepče, Zavidovići, Maglaj, Tešanj, Doboj Jug, Doboj, Modriča i Šamac.
Uz učešće u ovom projektu Općina Ilidža ga je podržala i finansijski.