Velika aleja bogatija za 52 stabla javorolisnog platana

U Velikoj aleji prema Vrelu Bosne zasađena su 52 mlada stabla javorolisnog platana.

- Ovo je tek početak realizacije planiranog na lokalitetu Vrela Bosne i Stojčevca za ovu godinu - kazao je načelnik Općine Ilidža Nermin Muzur.

Načelnik je uputio čestitke Asadu Jeleškoviću, direktoru KJU za zaštićena prirodna područja Sarajevo, na realizovanoj akciji.

Istovremeno, načelnik je najavio kako će u narednoj sedmici uslijediti novi zajednički radovi Općine Ilidža i KJU za zaštićena prirodna područja Sarajevo.

Inače, Velika aleja sastoji se od dva drvoreda, kestena s vanjske i javorolisnog platana s unutrašnje strane s ukupno 1326 stabala.

Prva sadnja stabala u Velikoj aleji izvršena je u periodu između 1888. i 1892. godine, a proteklih godina stable su uklanjana iz sanacionih i sigurnosnih razloga.

Sadnjom novih stabala jasna je želja da se očuva izvorno stanje ovog prirodnog bisera na području općine Ilidža.