“Bh stend-drp tragedy” i pred Ilidžancima

Monodrama “Bh stend-drp tragedy”  komad  je prvaka drame Narodnog pozorišta u Sarajevu i jednog od najvećih bh. glumaca Josipa Pejakovića,a  28. oktobra 2017. Ilidžanci su imali  priliku u KSC Ilidža  je i pogledati. Predstava je održana pod pokroviteljstvom načelnika Općine Ilidža prof.dr. Senaida Memića. Ulaz je bio slobodan. Ovoj monodrami je kako kaže Pejaković, posvećena velika pažnja i mudrost, a u drami je predstavljena Bosna u drugom svjetlu, a ne sa vicevima o Sulji i Muji, primitivizmu i onom čime smo bombardovani svih ovih godina kroz komedije.

Ogromna je glumačka karijera velikana bosanskohercegovačkog, ali i bivšeg jugoslovenskog glumišta – Josipa Pejakovića. Nebrojeni filmovi, serije, pozorišni komadi, monodrame, nagrade – među njima Sterijina nagrada za ulogu Omer-paše Latasa i Šestoaprilska nagrada grada Sarajeva."Monodrama govori o mom životu, o odrastanju, mladosti, rock and rollu. Želim dokazati da se ništa danas ne dešava što se već nije dešavalo i onda ponirem u prošlost. Ukazuje i  na djela   tada Husein–kapetan Gradaščević koji je u 23 godini prepoznao budućnost BiH  i da je  pobijedio , odnosno izvojevao slobodu napaćenom narodu, narodima Bosne  sve bi bilo drugačije" rekao je  Pejaković i dodao da BiH  mora biti iznad svakog interesa i da će opstati bez obzira na uticaje kojima žele da je podijele.